میوه انتخابات ریاست جمهوری خبر سیاسی

میوه: انتخابات ریاست جمهوری خبر سیاسی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تولید سالیانه ۳۶ هزار مسکن خالی در پایتخت کشور عزیزمان ایران

مقایسه چهار شاخص معاملات، پروانه‌های ساختمانی، جمعیت و واحدهای مسکونی خالی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران حاکی از آن است که با وجود رکود ساخت و ساز، سالیانه ۳۶ ه

تولید سالیانه ۳۶ هزار مسکن خالی در پایتخت کشور عزیزمان ایران

تولید سالیانه ۳۶ هزار مسکن خالی در تهران

عبارات مهم : ایران

مقایسه چهار شاخص معاملات، پروانه های ساختمانی، جمعیت و واحدهای مسکونی خالی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران حاکی از آن است که با وجود رکود ساخت و ساز، سالیانه ۳۶ هزار مسکن خالی به پایتخت افزوده می شود.

به گزارش ایسنا، دماسنج ساخت و ساز در پایتخت نشان می دهد طرف عرضه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ سیگنال زیاد کردن قیمت مسکن را به خوبی دریافت کرده و خود را جهت پاسخ دهی به تقاضای خرید آپارتمان آماده می کند. بر اساس آمار شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ تعداد ۱۲۸۵ فقره پروانه ساختمانی در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۵ درصدی را نشان می دهد. با این که تعداد صدور پروانه های ساختمانی از ریتم منظمی در ماه های متفاوت تبعیت نمی کند، اگر میانگین ۶.۲ واحد مسکونی را جهت تعداد پروانه های صادر شده است در اردیبهشت ماه در نظر بگیریم باید منتظر باشیم که امسال به تدریج، ماهیانه حدود ۸۰۰۰ واحد مسکونی تازه در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران تکمیل شود که طی یک سال به ۹۶ هزار واحد می رسد. این رقم حدود ۳۶ هزار واحد زیاد از نسبت رشد تعداد خانوارهای تهرانی است.

اما جدا از این عدم تعادل نسبی که نمی تواند چندان دلواپس کننده باشد، جهش قیمت مسکن و کم کردن تعداد معاملات احتمالا تاثیر منفی بر بازده سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز بخش خواهد گذاشت. همین الان هم حداقل ۶۳ میلیارد دلار عدم بهره وری ناشی از وجود ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران روی دست بخش عرضه مسکن باقی مانده هست. نشانه های رکود مسکن در ماه های پیش رو نیز بنا بر تحلیل کارشناسان دیده می شود. در خردادماه ۱۴.۹ هزار معامله مسکن در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران انجام شد که ۲۲ درصد نسبت به اردیبهشت و ۳.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کم کردن یافت؛ لیکن طرف تقاضا با توجه به رشد ۴۵ درصدی قیمت مسکن شهر تهران، توان خرید از دست داده و عمده معاملات در ماه های اخیر را تقاضای سرمایه گذاری شکل می دهد.

تولید سالیانه ۳۶ هزار مسکن خالی در پایتخت کشور عزیزمان ایران

سال ۱۳۹۰ تعداد خانوارهای پایتخت کشور عزیزمان ایران ۲ میلیون و ۶۲۴ هزار نفر و منزل های ۳۲۷ هزار واحد بوده هست. این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۲ میلیون و ۹۲۴ هزار خانواده در ازای ۴۹۰ هزار واحد خالی رسیده هست. مقایسه تعداد جمعیت و خانوارهای تهرانی با تعداد واحدهای مسکونی خالی حاکی از آن است که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۶۳ هزار واحد مسکونی خالی به پایتخت کشور عزیزمان ایران اضافه شده است هست. با این که وجود منزل های خالی جهت تعادل بخشی به بازار مسکن در همه جای دنیا مهم به نظر می رسد، بنا به اعتقاد کارشناسان، تعداد واحدهای خالی از سکنه در پایتخت کشور عزیزمان ایران حدود ۳ برابر میانگین جهانی هست. بنابراین حداقل دو سوم از این تعداد باید وارد بازار مصرف شود.

به بیان دیگر محاسبه تعداد قراردادهای خرید و فروش با تعداد منزل هایی که باید ساخته شود نشان می دهد اگر سیاست های صحیحی جهت ورود منزل های خالی به بازار مصرف اعمال شود، حتی در صورتی که صدور پروانه های ساختمانی به صفر برسد، شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران تا ۱.۵ سال آینده نیاز به تولید مسکن تازه نخواهد داشت و در آخر این مدت نسبت تعداد مسکن با تعداد خانوار شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به شاخص های جهانی نزدیک می شود.

مقایسه چهار شاخص معاملات، پروانه‌های ساختمانی، جمعیت و واحدهای مسکونی خالی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران حاکی از آن است که با وجود رکود ساخت و ساز، سالیانه ۳۶ ه

واژه های کلیدی: ایران | بازار | پروانه | اردیبهشت | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz