میوه انتخابات ریاست جمهوری خبر سیاسی

میوه: انتخابات ریاست جمهوری خبر سیاسی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی پرتاب‌های فضایی مهم در سال 96

سال 1396 پر بود از پرتاب ماهواره‌های متفاوت و متعدد که هر کدام جهت بخشی از اکتشافات و کمک به زندگی بشر به فضا پرتاب شدند.

پرتاب‌های فضایی مهم در سال 96

پرتاب های فضایی مهم در سال 96

عبارات مهم : آژانس

سال 1396 پر بود از پرتاب ماهواره های متفاوت و متعدد که هر کدام جهت بخشی از اکتشافات و کمک به زندگی بشر به فضا پرتاب شدند.

به گزارش ایسنا، در اوایل سال 96 این “سازمان تحقیقات فضایی هند”(ISRO) بود که یک ماهواره مخابراتی موسوم به “GSAT-9” را با استفاده از موشک بومی “مارک 3” به فضا پرتاب کرد. ماهواره ای که به افغانستان و کشورهای جنوب آسیا خدمات مخابراتی ارائه می کند.

پرتاب‌های فضایی مهم در سال 96

عظیم ترین و قدرتمندترین موشک بومی هند موسوم به “مارک 3” حامل “طیف سنج پرتو زمین ثابت”(GRASP) جهت نظارت و مطالعه محیط زیست ذرات باردار و تاثیر تابش در فضا بر روی ماهواره ها و قطعات الکترونیکی است.

اسپیس ایکس

سال 1396 پر بود از پرتاب ماهواره‌های متفاوت و متعدد که هر کدام جهت بخشی از اکتشافات و کمک به زندگی بشر به فضا پرتاب شدند.

اما یکی از شرکت هایی که در یک سال گذشته در عرصه فضا پیشگام بود و به توفیقات قابل توجهی دست یافت، شرکت “اسپیس ایکس” با مدیریت “الون ماسک” هست. این شرکت طی سال 96 چندین و چند پرتاب موفق داشت که همه آنها به جز یکی، به وسیله موشک قابل بازیابی “فالکون9” به فضا پرتاب شد.

این شرکت ابتدا در آخرهای اردیبهشت ماه، ماهواره ساخت بوئینگ موسوم به “اینمارست-5″(Inmarsat-5) را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. این ماهواره ارتباطی که 6100 کیلوگرم وزن داشت سنگین ترین محموله ای بود که فالکون9 موفق به حمل آن شده است بود.

ماهواره ارتباطی اینمارست-5 که بوئینگ آن را ساخته است جهت گسترش شبکه ارتباطی “اکسپرس”(Xpress) استفاده می شود. این شبکه اطلاعات را با سرعت 50 مگابیت بر ثانیه به زمین می فرستد و با سرعت پنج مگابیت بر ثانیه از زمین داده ها را دریافت می کند که این سرعت 100 برابر سرعت ماهواره های قبلی این شرکت است.

پرتاب‌های فضایی مهم در سال 96

پس از آن “اسپیس ایکس” یک مجموعه 10 تایی از ماهواره های شرکت “ایریدیوم” را به فضا فرستاد.

ایریدیوم شرکت ارتباطات ماهواره ای آمریکایی هست، که در زمینه ارائه خدمات صدا و تصویر ماهواره ای و ساخت تجهیزات مخابراتی ماهواره ای فعالیت می نماید.

سال 1396 پر بود از پرتاب ماهواره‌های متفاوت و متعدد که هر کدام جهت بخشی از اکتشافات و کمک به زندگی بشر به فضا پرتاب شدند.

سپس این شرکت موفق شد با پرتاب دو موشک فالکون 9 در کمتر از سه روز رکورد سریع ترین پرتاب متوالی ماهواره را بشکند، آیا که کمتر از 48 ساعت بعد از پرتاب 10 ماهواره “ایریدیوم”، توانست ماهواره بلغارستانی به نام “BulgariaSat-1” را در مدار قرار دهد.

ماهواره “اینتل ست 35 ای”( Intelsat 35e) ماهواره بعدی بود که به وسیله اسپیس ایکس پرتاب شد. این ماهواره که بیش از شش تن وزن داشت و جهت پوشش مناطق آمریکا، اروپا و جنوب صحرای آفریقا به مدت 15 سال مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پرتاب‌های فضایی مهم در سال 96

سپس با عقد قراردادی بین اسپیس ایکس و نیروی هوای آمریکا، این شرکت نخستین ماهواره جاسوسی تاریخ خود موسوم به “OTV X-37B” را به فضا فرستاد. این فضاپیما از نوع رباتیک بوده و سرنشینی در این ماموریت ندارد.

حدود 2 ماه بعد، یک مجموعه 10 تایی دیگر از ماهواره های شرکت “ایریدیوم” را راهی مدار زمین کرد.

بعد هم این شرکت موفق شد با استفاده از موشک قابل بازیابی فالکون 9 یک ماهواره شخصی کره ای را به مدار زمین ببرد. این ماهواره 3700 کیلوگرمی که خدمات تلویزیونی ارائه می کند، با استفاده از صفحات خورشیدی و توان مصرفی 6.5 کیلووات نیرودهی می شود و در منطقه 113 درجه شرقی مناطق خاورمیانه، فیلیپین، ژاپن و کره را تحت پوشش قرار می دهد.

اما در بهمن ماه بود که اسپیس ایکس بزرگترین ماموریت خود را به انجام رساند. این شرکت بزرگترین موشک عملیاتی تاریخ موسوم به “فالکون هوی” را به همراه یک محموله عجیب مشمول بر خودروی شخصی تسلا رودستر “الون ماسک” و یک مانکن با لباس فضانوردی به اسم “استارمن” پشت فرمان به همراه موزیک “زندگی روی مریخ” از “دیوید بوئی” خواننده مشهور آمریکایی به سوی مدار مریخ روانه کرد.

از این پرتاب به عنوان یک تحول در صنعت فضایی یاد می شود، آیا که امکان سفر انسان به سیاره سرخ را قوت بخشید.

اسپیس ایکس در آغازین روزهای آخرین ماه سال هم یک جفت ماهواره اینترنتی موسوم به “استارلینک” را در مدار زمین قرار داد تا در آینده نه چندان دور با پرتاب چندین ماهواره دیگر از این نوع، اینترنت پرسرعت جهانی را جهت مردم سراسر دنیا به ارمغان آورد.

و ولی در آخرین روزهای سال بود که فالکون 9 پنجاهمین پرتاب خود را تجربه کرد و طی آن، ماهواره اسپانیایی “Hispasat 30W-6″را در مدار زمین قرار داد. این ماهواره خدمات پخش تلوزیونی و اینترنتی در اروپا، دریای مدیترانه و آمریکای جنوبی را فراهم می آورد.

آژانس فضایی اروپا(ESA)

آژانس فضایی اروپا نخستین ماهواره تمام برقی خود موسوم به “SES-15” را با موشک “سایوز” از پایگاه فضایی جزیره گویان فرانسه به فضا پرتاب کرد. این موشک به وسیله “بوئینگ” تولید شده است بود و یک ماهواره زمین موزیک بود.

ماهواره “زمین آهنگ” ماهواره ای است که در مدار “زمین آهنگ” واقع شده است است و دوره مداری آن با دوره گردش زمین یکسان هست. این گونه ماهواره ها بعد از هر وقت نجومی به موقعیت خود در آسمان باز می گردد.

سپس موشک آریان 5 موفق شد با ارسال دو ماهواره به نام های ” ViaSat-2″ و ” EUTELSAT 172B”به صورت همزمان رکورد سنگین ترین محموله خود را اصلاح دهد. هر دو ماهواره از نوع ارتباطی بودند که به ترتیب متعلق به شرکت های “ViaSat” و “EutleSat” هستند.

اما آریان 5 طی چهارمین پرتاب خود، دو ماهواره “هلاس ست 3)”Helas Sat 3) و “جی ست 17)”GSAT-17) را از پایگاه فضایی گویان فرانسه در مدار زمین قرار داد.

چندی بعد هم پنجمین پرتاب موشک آریان 5 با حمل ماهواره “اینتل ست”(IntelSat) و یک ماهواره ژاپنی جهت پوشش تصویری آفریقا، اروپا و آمریکای لاتین انجام شد.

چند روز بعد، این آژانس فضایی یک ماهواره نظارت بر کیفیت هوای کل کره زمین موسوم به “Sentinel-5P” که آلاینده ها را روزی 20 میلیون بار در سراسر دنیا شناسایی کرده و اندازه می گیرد، به فضا فرستاد.

پس از آن طی آخرین ماموریت آژانس فضایی اروپا در سال 1396، 2 تاسواره(ماهواره مکعب شکل) موسوم به “لومیو(Lumio)”و “وی ام ام او(VMMO)”را جهت مطالعه نیمه تاریک تنها قمر زمین در مدار ماه قرار داد.

تاسواره معادل فارسی کیوب ست(CubeSat) است و به نوعی از ماهواره های کوچک گفته می شود که به صورت ماهواره ای متشکل از واحدهای مکعب شکل در ابعاد 10×10×10 با وزنی حدود 1300 گرم تعریف شده است اند. به بیان دیگر، تاسواره ها ماهواره هایی هستند متشکل از واحدهای ساختاری مکعبی که بتوان آن ها را درون یک خشاب با توانایی یکپارچه سازی با سامانه پرتابگر جانمایی کرد و به آسانی در مدار قرار داد.

ناسا

اولین پرتاب ناسا در سال 96 ارسال یک تاسواره جهت شناسایی جو سیاره زهره بود.

سپس بعد از دو بار تلاش ناموفق آخر موفق شد ماهواره هواشناسی مدرن “JPSS-1” را با استفاده از موشک “دلتا2” به فضا پرتاب کند. ماهواره JPSS-1 نخستین ماهواره از چهار ماهواره نسل تازه ناسا است که در مدار زمین قرار می گیرد.

ناسا در همکاری با اداره ملی هوا و اقیانوسی آمریکا(NOAA) این ماهواره را تولید کرد و به فضا فرستاد. مسئولان این پروژه اعلام کرده اند که این ماهواره بخشی از برنامه مطالعه اوضاع آب و هوایی در قطب های زمین است و 85 درصد تمام مدل های آب وهوایی براساس داده هایی خواهد بود که از این ماهواره ها ارسال می شوند. دقت این ماهواره ها فوق العاده بالاست به طوریکه می توانند عوض کردن دما را تا 0.1 درجه سانتی گراد اندازه گیری کنند و هر 90 دقیق یک بار به دور زمین می چرخد.

اما ناسا در آخرین روزهای سال 96 دو خبر مهم داد. اول این که در ماه ژوئیه کاوشگر فراخورشیدی خود موسوم به “تس”(TESS) را با کمک شرکت اسپیس ایکس به فضا خواهد فرستاد.

این ماهواره موسوم به “تِس”(Transiting Exoplanet Survey Satellite) در حال حاضر در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا واقع شده است است و نشانه آن کشف و جمع آوری اطلاعات در مورد هزاران سیاره فراخورشیدی تازه با امید به یافتن حیات است.

خبر بعدی این که کاوشگر خورشیدی “پارکر” نیز احتمالا در ماه ژوئیه جهت مطالعه خورشید از نزدیکترین فاصله ممکن به سمت این ستاره راهی خواهد شد.

طی سال 96 چند پرتاب دیگر نیز از جانب کشورها و شرکت های دیگر انجام شد که از جمله آنها می توان به پرتاب یک ماهواره جاسوسی به وسیله اتحادیه پرتاب فضایی آمریکا(ULA) با موشک “دلتا4″، پرتاب کوچکترین موشک تاریخ

برای قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین به وسیله آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA)، پرتاب نخستین ماهواره اینترنت رایگان جهت کشورهای در حال توسعه به وسیله شرکت “کوئیکا” و پرتاب نخستین ماهواره کشور غنا موسوم به “غنا ست-1)”Ghanasat-1) با کمک اسپیس ایکس اشاره کرد.

در این بین یک پرتاب ماهواره جالب هم داشتیم که رها کردن نخستین ماهواره چاپ سه بعدی از ایستگاه فضایی بین المللی به وسیله فضانوردان روسی طی یک پیاده روی فضایی بود.

آنها پنج نانو ماهواره را از ایستگاه فضایی بین المللی رها کردند در حالی که محفظه خارجی و بسته باتری نخستین ماهواره با استفاده از یک چاپگر سه بعدی تولید شده است بودند.

هدف از ساخت این ماهواره، بررسی تحمل محیط فضا به وسیله یک ماهواره مجهز به قطعات چاپ سه بعدی اعلام شد. این ماهواره مجهز به ابزار الکترونیکی معمولی است و با زبان های متفاوت با زمینیان ارتباط برقرار می کند. سامانه مزبور در واقع به وسیله دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک تومسک در صربستان ساخته شده است است.

واژه های کلیدی: آژانس | اروپا | ماهواره | استفاده | ماهواره | اسپیس ایکس | ایستگاه فضایی بین المللی | اخبار علمی و آموزشی

پرتاب‌های فضایی مهم در سال 96

پرتاب‌های فضایی مهم در سال 96

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz